Dünyanın en iyi 100 restoranı arasına giren Mikla'nın şefi Mehmet Gürs: Yeryüzünde antropolog çalıştıran tek restoranız*

Başardı: 1000 jüri üyesinin oylarıyla yüz binlerce, belki milyonlarcasının arasından sıyrılıp Mikla’yı dünyanın en iyi 96’ıncı restoranı yaptı. Mehmet Gürs’le Londra’daki ödül töreninden döner dönmez buluştuk, bu başarısının arkasında nelerin yattığını konuştuk.

 

DAĞ-BAYIR ARAŞTIRIYORUZ

Milli, etnik, dini bütün kimliklerden sıyrılmak istiyoruz. Yemeğe nötr bir şekilde bakıyoruz. Mesela Antakya’da Hıristiyan Arapların oturduğu bir köy var. Bir yan köy Müslüman. İkisinin de yemekleri farklı. Ben ikisinden de öğrenmek istiyorum. Yıllardır araştırıyorduk geziyorduk ama bunu daha sistematik şekilde yapmaya başladık. İlk iş Tangör (Tan) diye bir arkadaşımızı işe aldık. Bir antropolog.

Nasıl yani?
O kırmızı halıda yürümenin bedeli altı yıldır Anadolu’da tırmanmadık köy bırakmamamız. Mikla, dünyada full-time antropolog istihdam eden tek lokanta. Tangöl Tan Anadolu’yu dağ-bayır araştırıyor. Sonra bir şey buluyor, diyor ki: “Mehmet bir şey yakaladım, bunu görmen lazım.” Hemen gidiyorum. Çiftçiyle, üreticiyle konuşuyoruz.

* Savaş ÖZBEY tarafından gerçekleştirilen ve 16 Haziran 2015'te Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan röportajın tamamımı okumak için tıklayınız!..

Positive SSL