Kitabın Adı

Yazarı

Türü
ISBN No
Editörü
Boyutları
Basım Tarihi
Sayfa Sayısı
Basım Yeri

Açıklama
Gelenekten Geleceğe Antropoloji
II. Ulusal Antropoloji Kongresi Bildirileri

Hazırlayanlar: Belkıs KÜMBETOĞLU - Hande BİRKALAN GEDİK
Kongre Bildirisi
975-331-590-2
Şemsa Yeğin
13.5 x 19.5 cm
Mayıs 2005
293
İstanbul

Epsilon Yayınevi son bir iki yıl içinde Toplumlar ve İnsanlar Dizisinde otuza yakın antropoloji kitabı yayımladı. Amacı ticari açıdan verimli olmasa da saygın yapıtlarla bilim dünyasında bir boşluğu doldurmaktı. Toplumlar ve İnsanlar Dizisi halkların yaşantılarını, geleneklerini değerli alan çalışmaları sonunda kaleme alan bilim insanlarının yapıtlarını yayımlarken, dünyanın pek çok yöresindeki halkları ülkemiz aydınlarına tanıtmayı erek edindi. Bunu bir ölçüde başardı. Hindistan''dan Amazonlara uzanan bir coğrafyada yaşayan halkları ilginç gelenekleriyle yakınımıza getirdi.

Dizinin bir diğer amacı da Türkiye''deki bilim insanlarının, zengin kültürümüzü inceleyen çalışmalarını yayımlamaktı. Bu konuda çok yol alınması için belki zamana ihtiyacımız var. Epsilon Yayınevi bu çerçevede 2004 yılında düzenlenen Ulusal Antropoloji Kongresine maddi ve manevi destek sağladı. Değerli antropologlarımız bildirilerini sundular, yeni tartışmalar açıldı, ülkemizdeki bilimsel çalışmalara yeni boyutlar katıldı.

Elinizdeki kitap, bu kongrede sunulan bildirileri içermektedir. Türk bilim insanları kuşkusuz çalışmalarını sürdürmektedir. Dileğimiz bu çalışmaların dünya antropoloji literatüründe yer alacak yolları kat etmesidir.

Positive SSL